Dzielnica Siewierz Jeziorna z własnym monitoringiem jakości powietrza

10.08.2017
    

W dzielnicy Siewierz Jeziorna zamontowano urządzenie monitorujące jakość powietrza zaprojektowane przez zespół naukowców pracujących dla Politechniki Warszawskiej.

Mieszkańcy pierwszej w Polsce zrównoważonej dzielnicy Siewierz Jeziorna mają teraz dostęp do bieżących danych o stężeniach pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Urządzenie wykonuje pomiary przez 24 godziny na dobę, w trybie ciągłym, a wyniki co minutę aktualizowane są na stronie internetowej dzielnicy Siewierz Jeziorna.

Do pomiarów wykorzystane zostały tzw. sensory optyczne. Urządzenie zostało opracowane przez specjalistów z zakresu zarządzania jakością powietrza, oddziaływania zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka, jak również z obszaru budowy systemów pomiarowych, elektroniki i informatyki, którzy pracują dla Politechniki Warszawskiej.

Monitoring jakości powietrza na osiedlu Siewierz Jeziorna uruchomiono z końcem lipca z inicjatywy spółki Chmielowskie, rozwijającej budowę dzielnicy Siewierz Jeziorna. Monitoring jest przez nią finansowany.

– Umowa na obsługę urządzenia obowiązywać będzie przez 12 miesięcy. Jeśli system się sprawdzi, projekt będzie kontynuowany. Pyły zawieszone, których poziom mierzymy, pochodzą głównie z pieców opalanych węglem, kominków, są także wytwarzane przez samochody. Na emisje pyłów możemy mieć bezpośredni wpływ poprzez odpowiednie projektowanie miast, ale też poprzez edukację lokalnych społeczności. Pomiar jakości powietrza to nasza kolejna inicjatywa czyniąca z Siewierza Jeziornej atrakcyjne miejsce do zamieszkania – mówi prezes ALTA Robert Jacek Moritz i jednocześnie mieszkaniec dzielnicy.

Dzielnica Siewierz Jeziorna powstaje na bazie koncepcji miast zrównoważonego rozwoju. Znajduje się ona na skraju aglomeracji śląskiej, 20 minut od centrum Katowic. Jednym z atutów projektu jest jakość środowiska naturalnego. Położenie na wzgórzu, w otoczeniu zieleni i zalewu, zapewnia dobrą wymianę powietrza. W obrębie osiedla zabronione jest palenie węglem, co jest jednym z bardziej istotnych źródeł emisji pyłów. Mieszkania w dzielnicy ogrzewane są gazem ziemnym i energią elektryczną.

Wyniki pomiarów jakości powietrza na osiedlu Siewierz Jeziorna można na bieżąco obserwować pod adresem http://www.siewierzjeziorna.pl/monitoring-jakosci-powietrza/.

Więcej informacji

menu

Pliki cookies są używane do prawidłowego działania tej strony. Oznacza to, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji. X Zamknij