Strategia na lata 2013-2020

28.06.2013
    

Rozwój Miasta Siewierz Jeziorna i dezinwestycja pozostałych projektów.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy TUP przyjęło strategię rozwoju Spółki na lata 2013-2020. Zgodnie z nią Spółka skupi się w najbliższych latach na budowie pierwszego zrównoważonego miasta w Polsce – Siewierz Jeziorna. Firma zmieniła nazwę na Alta S.A. i pod tą nazwą będzie notowana na GPW.

W latach 2005-2013 strategia TUP polegała na inwestycjach w perspektywiczne przedsięwzięcia, zróżnicowane branżowo i regionalnie. Celem grupy było osiągnięcie wysokich stóp zwrotu przy ograniczonym (poprzez m.in. różnorodność branżową) ryzyku.

Spółka zbudowała portfel projektów takich jak m.in. Chmielowskie (budowa zrównoważonego miasta na obszarze 120 ha – Siewierz Jeziorna., TUP Property (m.in. portfel nieruchomości komercyjnych na wynajem Forest Hill (nieruchomość o powierzchni 2,7 ha, z planem zabudowy wielorodzinnej.), czy CH Bażanty (projekt budowy centrum handlowego na nieruchomości o powierzchni 11,4 tys. m kw.

Wartość nieruchomości i projektów Grupy TUP wynosi 250 mln zł w tym Chmielowskie 102 mln zł a TUP Property 136 mln zł. 

– Rynek inwestycyjny się zmienił, a otoczenie jest niestabilne. Naszym celem jest niezmiennie osiąganie ponadprzeciętnych zysków w długich okresach – 7-10 lat – nowa strategia jest odpowiedzią na zmieniające się realia rynku.   Chcemy się skupić na tworzeniu pierwszego w Polsce zrównoważonego miasta Siewierz Jeziorna. Jesteśmy przekonani, że ten projekt niesie ze sobą największy potencjał rozwoju Spółki i możliwości osiągania zysków. Stajemy się pionierami nowej urbanistyki w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Robert Jacek Moritz, Prezes TUP– Jeśli chodzi o pozostałe projekty, to w latach 2013-2014 planowana jest ich stopniowa dezinwestycja. Część projektów o niższej wartości jest w fazie szybkiego wzrostu, ale ich dalsza realizacja wymaga zaangażowania zasobów Spółki nieproporcjonalnych do potencjalnych zysków. Portfel wynajętych nieruchomości komercyjnych natomiast absorbuje znaczący kapitał i przy obecnych warunkach rynkowych zapewnia zbyt niską stopę zwrotu. W tej sytuacji chcemy sprzedać posiadane aktywa i realizować najbardziej dla Spółki perspektywiczny projekt – miasto Siewierz Jeziorna. Uważam, że takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze zarówno dla samej Spółki, jak i jej akcjonariuszy  – dodaje Prezes.

Siewierz Jeziorna to projekt pierwszego w Polsce zrównoważonego miasta, budowanego zgodnie z najlepszymi praktykami urbanistycznymi. Na 120 hektarach (nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim, ok. pół godziny od centrum Katowic) powstaje przyjazna mieszkańcom przestrzeń miejska, zabudowana  domami jednorodzinnymi i wielorodzinnymi kamienicami. Mieszkańcy do swojej dyspozycji będą mieli ponad 16 hektarów parków, place zabaw oraz boiska sportowe. W bezpośrednim sąsiedztwie mieszkańcy będą mieli dostęp do licznych usług, w tym  kliniki medycznej, restauracji, szkoły. Na terenie inwestycji znajdzie się także wysokiej klasy hotel oraz marina.

W kwietniu 2013 r. ruszyła budowa pierwszego kwartału w sumie 128 jednostek mieszkaniowy (domów i mieszkań). Oddanie pierwszych budynków domów planowane jest na październik br.

Przyjęciu strategii rozwoju Spółki na lata 2013-2020 towarzyszyła decyzja akcjonariuszy o zmianie nazwy Spółki – z TUP S.A. na Alta S.A.

Miasto Siewierz Jeziorna – pierwszy kwartał.

Jego budowa ruszyła  kwietniu 2013 r.

 

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:

Piotr Wojtaszek

NBS Communications

Tel. 500 202 355 / 22 826 74 18

pwojtaszek@nbs.com.pl

Joanna Wis

Dyrektor ds. relacji zewnętrznych TUP S.A.

tel: +48 22 338 66 20
joanna.wis@tup.com.pl

 

menu

Pliki cookies są używane do prawidłowego działania tej strony. Oznacza to, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji. X Zamknij