TUP rezygnuje z udziału w przetargu na Konesera

11.09.2006
    

W ostatni piątek 8 września 2006 roku rada nadzorcza firmy Trans Universal Poland S.A.  zdecydowała, że firma nie weźmie udziału w przetargu na Warszawską Wytwórnię Wódek „Koneser”.„Mimo naszego ogromnego zaangażowania i zainteresowania projektami rewitalizacyjnymi nie zdecydujemy się na udział w przetargu, którego zasady są nie jasne.” – mówi Prezes TUP S.A. Robert Moritz.

Ministerstwo Skarbu, które jest właścicielem Wytwórni Wódek Koneser i zajmowanych przez nią terenów już kilkakrotnie, z przyczyn niejasnych, przekładało termin przetargu. Ostateczne koszty, jakie miałby ponieść w wyniku tej transakcji potencjalny inwestor nie są sprecyzowane i narażają zainteresowanych inwestorów na ponoszenie nieprzewidzianych wielomilionowych wydatków, jakimi mogą okazać się długi wytwórni i obciążenia na hipotekach terenów objętych przetargiem.

Nieprzejrzyste warunki to tylko jeden z powodów, dla których TUP S.A. wycofał się z zapowiadanego wcześniej udziału w przetargu. Niepokojące dla firmy są też niekończące się protesty środowisk twórczych związanych ze Starą Pragą i Warszawską Wytwórnią Wódek Koneser. 

„Jesteśmy firmą, której misją jest zaangażowanie w rewitalizację. Przez ten termin rozumiemy przywracanie życia zarówno zdegradowanym terenom, ale także podupadającym firmom czy inwestycjom, w których tkwi ukryty potencjał, a my potrafimy go odnaleźć. Dlatego też tereny Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser leżały w centrum naszych zainteresowań. Jak powszechnie wiadomo tereny objęte przetargiem to nie tylko puste budynki pofabryczne, ale także zagospodarowane przez ludzi kultury i sztuki pomieszczenia, w których działają teatry i galerie. Chcieliśmy, aby to właśnie Ci ludzie i prowadzone przez nich galerie i teatry, po przejęciu przez nas całego terenu, mieli tam nadal swoje miejsce. Charakter ich działalności doskonale przecież wpisuje się w charakter dzielnicy i nsząa wizję dotycząca rewitalizacji.” – dodaje Prezes Robert Moritz .

26 czerwca 2006 roku TUP S.A. podpisał ze Stowarzyszeniem  Monopol Warszawsk” list  intencyjny, w którym strony zobowiązywały się do współpracy w zakresie zagospodarowania i rewitalizacji terenów Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser. Niestety pomimo deklarowanej współpracy artyści związani z Fundacją Na Starej Pradze i Stowarzyszeniem Monopl Warszawki nie zaprzestali swoich protestów.

„Zdajemy sobie sprawę, że jest to bardzo atrakcyjny teren. Naszym pragnieniem było przywrócenie go do świetności. W naszych planach były zarówno budynki mieszkalne jak usługowe i kulturalne nawiązujące architekturą do sąsiadujących budynków historycznej Pragi. Niestety zarówno sposób organizacji przetargu jak i stosunek ludzi sztuki do wprowadzania zmian na terenach ich działalności budzi nasz niepokój i studzi wiarę w powodzenie, tak przeciecz potrzebnej Warszawie i Starej Pradze inwestycji” – dodaje Prezes Moritz.

 

 

 

 

 

menu

Pliki cookies są używane do prawidłowego działania tej strony. Oznacza to, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji. X Zamknij