Warsztaty Charrette dzień 3 – Twarzą w twarz

10.10.2007
    

– Stary Siewierz i nowe miasteczko, które ma powstać nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim powinny na siebie patrzeć „twarzą w twarz” – tłumaczył przedstawicielom władz gminnych i urbanistom prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego. – To znaczy, że muszą wykorzystać wszystkie elementy symbiotyczne zamiast izolować się od siebie. W trzecim dniu (10.10) siewierskich Warsztatów Charrette dyskutowano zagadnienia socjologiczne, rynkowe, programowe, komunikacyjne oraz związane z rozwojem Siewierza w górnośląskim obszarze metropolitarnym.

– Miasteczko pięciotysięczne to idealny niemal model społeczności lokalnej – zwracał uwagę prof. Szczepański. – Taką miejscowością jest w tej chwili Siewierz, liczący prawie 5,5 tys. mieszkańców. Wszyscy się tu znają. Dlatego wyzwaniem jest, aby mieszkańcy nowego osiedla nie byli obcy, lecz by zostali zaakceptowani w społeczności siewierskiej.

Według prof. Szczepańskiego to nowe miasteczko na obrzeżach Aglomeracji Górnośląskiej jest strzałem w dziesiątkę. Sporo przedstawicieli powstającej klasy średniej chce mieszkać poza miastem, np. pracownicy wielkich korporacji, pracownicy nauki, artyści. Od pewnego czasu ze Śląska ucieka międzynarodowa kadra, która pracuje w dużych firmach i instytucjach, a mieszka w okolicach Krakowa, bo tam ma odpowiedni standard. To również może być propozycja dla zamożniejszych małżeństw z dziećmi i wracających do kraju z pracy za granicą. Okolice Zalewu Przeczycko-Siewierskiego dla takich grup społecznych są zapewne atrakcyjne.

Dane Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową z Gdańska, za ubiegły rok wykazują, że okolice śląskich aglomeracji, oddalone o 30 km od centrów miast, są najatrakcyjniejsze w kraju. – Dlatego miasteczko siewierskie powinno spełniać dwie funkcje: mieszkaniową i rekreacyjno-hotelową – uważa Marek Wełk, prezes warszawskiej firmy doradczej, Home Consulting – Proponujemy inwestorowi, aby zaplanował m.in. trzygwiazdkowy ośrodek hotelowo-konferencyjny i czterogwiazdkowy hotel Spa nad brzegiem zalewu. Z kolei mieszkaniówkę podzielił na kilka części: szeregowce, bliźniaki i domki jednorodzinne w enklawach ciszy, najbardziej atrakcyjnych widokowo.

– Siewierz jest uwzględniany w koncepcjach zrównoważonego rozwoju górnośląskiego obszaru metropolitarnego – stwierdził mgr inż. Andrzej Adamczyk, urbanista z Pracowni Projektowej Urbanistyki i Architektury „Ład” w Katowicach. – Na miejscu są złoża dolomitowe, piaski, kruszywo. To dodatkowy atut dla inwestora. A w planach wojewódzkich jest nawet uwzględniana budowa kolei z Zawiercia przez Siewierz do Pyrzowic, gdzie znajduje się najlepiej usytuowane lotnisko międzynarodowe, które niebawem może obsługiwać nawet 5 mln pasażerów rocznie.

 

menu

Pliki cookies są używane do prawidłowego działania tej strony. Oznacza to, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji. X Zamknij