Warsztaty Charrette dzien 6 – Wybór strategii rozwoju

13.10.2007
    

W szóstym dniu (13 bm) siewierskich Warsztatów Charrette urbaniści, architekci i planiści dyskutowali z przedstawicielami inwestora nad określeniem ostatecznej strategii rozwoju nowego miasteczka, która zostanie wszystkim zaprezentowana w najbliższy wtorek.

– Nasze projekty urbanistyczne muszą być w dobrym guście i wpisać się w tzw. kodeks inwestycji – podkreślał Duane Phillips, starszy planista, architekt i urbanista, posiadający uprawnienia do wykonywania zawodu w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Duane Phillips jako przykład najciekawszego obiektu architektonicznego na Śląsku wybrał „Karczmę Śląską” na katowickim Giszowicu. W tym stylu mogą być budowane domy willowe na nowym siewierskim ekologicznym osiedlu.

Wiadomo już, że to osiedle będzie miasteczkiem-ogrodem przypominającym małe miejscowości z północnej Europy. Zabudowane niewielkimi kamieniczkami, tonącymi w zieleni, jakie zwiedzamy w Holandii, Belgii, Niemczech, a także na północy Polski. Ta koncepcja spodobała się zarówno przedstawicielom inwestora jak i lokalnym władzom.

W sobotę zdecydowano również o pracach w pierwszej fazie budowy osiedla. – Jestem za rozpoczęciem budowy od rynku z pierwszymi sklepami i zakazem wjazdu dla dużych samochodów oraz od ulicy, którą będzie można dojść z centrum do zalewu – wyjaśniał Robert Jacek Moritz, prezes TUP S.A. , firmy która jest inwestorem projektu. – Przy trasie DK-1 powinno powstać centrum handlowo-usługowe oraz motel.

Ryszard Wyszyński, architekt i prezes Przedsiębiorstwa Projektowania Studiów, Usług i Realizacji „Terplan” z Katowic zwracał uwagę na układ komunikacyjny nowego osiedla. Zaproponował dwie możliwości bezkolizyjnego połączenia głównej drogi osiedlowej z „jedynką” w kierunku Warszawy, wiaduktem lub pod ziemią. Akceptacja tego połączenia jest bardzo ważna, gdyż zjazd musi znaleźć się w nowym planie zagospodarowania miasta i gminy Siewierz.

 

menu

Pliki cookies są używane do prawidłowego działania tej strony. Oznacza to, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji. X Zamknij